Wielka Brytania przeznaczy 285 milionów funtów na energię odnawialną

Nowy program mający na celu finansowanie technologii niskoemisyjnych w całym kraju został opracowany przez rząd Wielkiej Brytani.

Program Contracts for Difference (CfD) jest czwartą rundą, która jest jak dotąd największą. 285 milionów funtów rocznie zapewni wsparcie brytyjskiemu sektorowi energetycznemu, który w ostatnich miesiącach przeżywał kryzys.

Celem programu jest zapewnienie 12 GW mocy elektrycznej, więcej niż wszystkie trzy poprzednie rundy łącznie. Razem z COP26, to początek wielkich zmian na całym świecie.

Ale o co chodzi w tym schemacie? Jak to działa? Na co zostanie przeznaczone 285 milionów funtów?

W tym artykule omówimy wszystko, co musisz wiedzieć, a także jakie długoterminowe konsekwencje mogą mieć dla brytyjskich konsumentów energii.

Czym jest program energii odnawialnej?  

Wprowadzony po raz pierwszy w 2015 r. program KTR koncentruje się na: zapewnianiu inwestycji w projekty energii odnawialnej w celu zmniejszenia naszej zależności od paliw kopalnych. Wielka Brytania ogłosiła plany osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r., przy czym KTR odgrywa kluczową rolę.

W ostatnich czasach byliśmy świadkami rozległego kryzysu energetycznego na kontynencie. Szczególnie mocno ucierpiała Wielka Brytania, gdzie hurtowe ceny gazu wzrosły do ​​rekordowych poziomów, a liczba dostawców energii spadła. KTR pomoże zapobiec ponownemu wystąpieniu tego zjawiska.

Jak działa program energii odnawialnej?

Firmy będą konkurencyjnie ubiegać się o finansowanie z programu CfD, mając nadzieję na zdobycie wsparcia dla swoich projektów energii odnawialnej. To wydarzenie o charakterze aukcyjnym zostało zaprojektowane tak, aby zachęcać do innowacji, prowadząc do ewolucji w brytyjskim sektorze energii odnawialnej, zapobiegając stagnacji.

Jak przydzielane są pieniądze?

Środki z KTR zostaną rozdzielone pomiędzy różne rodzaje technologii energii odnawialnej. Ma to pomóc w dywersyfikacji różnych obszarów zielonej energii. Poniżej znajduje się tabela wyjaśniająca jak podzielone będą pieniądze.

200 milionów funtów finansowania każdego rokuWspieranie morskich projektów wiatrowych
24 mln GBP początkowej alokacjiWspieranie radosnych projektów wiatrowych na morzu
20 milionów funtówWspieranie projektów prądów pływowych
Pozostałe środkiPodzielony między projekty słoneczne i projekty wiatrowe na lądzie

W jaki sposób program wspiera sektor zielonej energii?

Finansując różne rodzaje energii odnawialnej, podejmiemy dalsze kroki, aby zakończyć naszą zależność od paliw kopalnych. Dzięki dofinansowaniu powstanie więcej miejsc pracy w sektorze zielonej energii, a także rozwój nowych technologii czystej energii.

Sektor ten jest idealny dla inwestycji i wzrostu, co miejmy nadzieję stawia Wielką Brytanię w samym sercu „zielonej rewolucji przemysłowej”. Dzięki większej ilości czystej energii otwiera się również więcej możliwości inwestycyjnych i eksportowych.

Kto kwalifikuje się do programu?

W czwartej rundzie programu jest szersza gama firm, które mogą się ubiegać o pomoc finansową. Firmy działające w sektorze energii słonecznej, pływowej, morskiej, lądowej i pływającej wietrze mogą teraz rozpocząć proces rejestracji tutaj.

Jaki rodzaj energii odnawialnej przeważa w Wielkiej Brytanii?

Z ponad 10 000 aktywnych turbin wiatrowych zarówno na lądzie, jak i na morzu, Wielka Brytania może się poszczycić tytułem największego na świecie generatora energii wiatrowej. Obecnie wytwarzają wystarczającą ilość energii, aby zasilić 11 milionów domów, a także moc energii wiatrowej 24 000 megawatów (MW).

Tymczasem w Wielkiej Brytanii istnieje również znaczna ilość energii słonecznej i wodnej. Operacyjna moc słoneczna 13 000 MW i energia wodna wykorzystywana w czasach dużego zapotrzebowania na energię sprawiają, że Wielka Brytania jest jednym z lepszych krajów pod względem zielonej energii. Jeśli jednak będzie więcej inwestycji w energię odnawialną, neutralność węglową można osiągnąć w szybszym tempie, z korzyścią dla planety, a także dla klientów, którzy otrzymają niższe ceny energii.